Wymarzone cele w życiu – jak poprawić jakość swojego życia?

KOBIETA CIESZY SIĘ, BO OSIĄGNĘŁA SWOJE WYMARZONE CELE ŻYCIOWE. CZUJE SIĘ WOLNA, ROZKOSZUJE SIĘ PROMIENIAMI SŁOŃCA, KTÓRE OTULAJĄ JEJ CIAŁO. CZERPIE RADOŚĆ Z ŻYCIA I Z OTACZAJĄCEJ JEJ NATURY. ROZKŁADA RĘCE NICZYM PTAK JAKO SYMBOL WOLNOŚCI

   Prawda jest taka, że w życiu możesz wszystko. Masz mnóstwo różnych możliwości począwszy od wyboru jedzenia, które jesz, poprzez wybór wiary i religii, aż po wybór swojej ścieżki zawodowej. Jeśli chcesz, możesz nawet teraz zacząć uczyć się języka chińskiego lub założyć swój biznes. Możesz pójść biegać, albo kupić bilety na Bali i polecieć tam na upragnione wakacje. To wszystko to są Twoje wybory. Jednak żeby móc je podejmować świadomie i móc czerpać z nich radość, potrzebujesz mieć w życiu wymarzone cele. To one dadzą Ci motywację do działania. Dzięki nim będziesz wiedziała, w którą stronę chcesz iść i jakie wybory podejmować. 

   Doskonale wiesz, że życie nie jest łatwe. Codziennie masz mnóstwo decyzji do podjęcia. Zapewne często czujesz się bezsilna, nie wiesz co robić, jaką decyzję podjąć, może najchętniej zawinęłabyś się w kołdrę i została na wieczność w łóżku. Niestety jest to niemożliwe, bo rachunki trzeba zapłacić, żeby w ogóle mieć dach nad głową i łóżko, trzeba też coś jeść, jeśli masz dzieci to wymagają one uwagi i opieki, a tu partner coś chce, a to z pracy dzwonią o coś zapytać. I tutaj znowu z pomocą przychodzi nasze magiczne słowo „cele”. Jeśli męczy Cię Twoje obecne życie, wyznacza sobie wymarzone cele i realizuj je. 

RĘCZNE PISANIE WYMARZONYCH CELÓW JEST NIEZWYKLE EFEKTYWNE. W KWADRACIKI MOŻNA WSTAWIAĆ ZNACZEK PO ZREALIZOWANIU ICH. DZIĘKI TEMU, ŻE LISTA JEST W WERSJI PAPIEROWEJ, MOŻNA JĄ MIEĆ ZAWSZE PRZY SOBIE LUB POWIESIĆ JĄ NA ŚCIANIE NAD ŁÓŻKIEM LUB BIURKIEM I CZĘSTO NA NIĄ ZERKAĆ.

 STWÓRZ LISTĘ WYMARZONYCH CELÓW ŻYCIOWYCH

    Pomyśl, co byś chciała w życiu zrobić i jak musiałoby wyglądać Twoje życie, żebyś była szczęśliwa. Czego chciałabyś się nauczyć?  Co sprawia Ci radość? W czym jesteś dobra, co Cię interesuje i inspiruje? O czym marzysz? Gdzie widzisz siebie za 10 lat albo co byś zrobiła, jakbyś właśnie wygrała 1 milion złotych? Te odpowiedzi mogą się znaleźć na Twojej liście wymarzonych celów jako pomysły do zrealizowania.

   Stwórz np. listę 100 celów na całe życie, które chcesz zrobić. Powyższe podpowiedzi Ci w tym pomogą. Nie musisz zrobić tej listy już teraz. Możesz zacząć sobie od kilku celów, np. nauczyć się języka hiszpańskiego i odwiedzić Pragę, a resztę celów możesz sobie stale dopisywać. 

   Umieść swoją listę w widocznym miejscu, np. możesz ją przykleić na ścianie nad łóżkiem. Usiądź sobie z kubkiem kawy, wygoogluj fajne kursy hiszpańskiego lub pobierz z internetu za darmo listę 1000 najważniejszych hiszpańskich słówek i zacznij się ich uczyć już teraz! Nie zwlekaj, nie odkładaj w czasie tych rzeczy. Skoro masz swój wymarzony cel, zacznij o niego walczyć już teraz. Poświęć na to minimum 15 minut dziennie, a na pewno wkrótce zauważysz efekty. A co do Pragi – wpisz w Google „tanie loty do Pragi”, wybierz odpowiadający Ci termin i leć! Życie masz jedno, korzystaj z niego. Jeśli masz dzieci, to zostaw je z partnerem/rodzicami/poproś znajomych bądź sąsiadów o pomoc. Nie bój się prosić o pomoc zwłaszcza w sytuacji, gdy robisz coś dla siebie. Zasługujesz na czas dla siebie. W ramach podziękowań możesz przecież później pomóc tej drugiej osobie. Wymiana pomoc za pomoc jest naprawdę super sprawą.

   Są to tylko dwa pomysły na Twój wymarzony cel, ale rozpisałam je, ponieważ wiem, że prawdopodobnie często szukasz wymówek, że nie realizować ich. Prawda jest taka, że my ludzie często sami tworzymy problemy nawet tam, gdzie nie ich ma. Szukamy absurdalnych wymówek, robimy tylko to, co musimy (np. praca). JEDNAK pewnie często myślisz, że coś musisz. Moja Droga, Ty nic nie musisz. Ty możesz, bo to TY podejmujesz decyzje w swoim życiu. 

ZDJĘCIE PRZEDSTAWIA POŁOŻONY NA STOLE KALENDARZ I DŁUGOPIS. W KAŻDEJ CHWILI MOŻNA ZAPISAĆ WAŻNE INFORMACJE, DEADLINE’Y, UMÓWIONE SPOTKANIA LUB WYMARZONE CELE. SĄ TO OBOWIĄZKI, KTÓRE ZWYKLE KOJARZĄ SIĘ Z CZYMŚ NIEPRZYJEMNYM, WIĘC DLA UMILENIA TYCH SYTUACJI, OBOK KALENDARZA STOI WAZON Z PIĘKNYMI KWIATAMI, KTÓRE WYWOŁUJĄ UŚMIECH I RADOŚĆ.

  USTAL SWOJE PRIORYTETY

     „Musisz” przygotować dzieciom posiłek do szkoły, zawieźć je do szkoły, pojechać do pracy, odebrać dzieci ze szkoły, ugotować obiad w domu, posprzątać, odrobić z dziećmi lekcje… Dużo tego, ALE prawda jest taka, że TY nic nie musisz. Możesz, ale nie musisz. Możesz przygotować dzieciom posiłek do szkoły, ale możesz też kupić gotowe drożdżówki. Możesz zawieźć dzieci do szkoły i później je odebrać, a może to zrobić ktoś inny lub mogą pojechać autobusem. Możesz pojechać do pracy, a możesz mieć swoją własną firmę i być szefem sama dla siebie. Możesz ugotować obiad, ale możesz też kupić gotowy lub dzieci mogą zjeść po prostu kanapki lub płatki z mlekiem. Naprawdę nie muszą jeść codziennie extra obiadu i zapewniam, że wciąż mogą być zdrowe. Nie musisz codziennie sprzątać i się denerwować, że w mieszkaniu jest brudno. Jak przez kilka dni nie umyjesz podłogi, to świat się nie zawali.  USTAL PRIORYTETY w życiu. Czy wolisz sprzątać, a może w tym czasie mogłabyś pouczyć się upragnionego hiszpańskiego, albo po prostu odpocząć biorąc długą kąpiel przy świecach? 

   Jak masz już wypisane/ustalone cele w życiu, spróbuj wyznaczyć priorytety. Często denerwujemy się i przejmujemy się błahymi rzeczami. One nie są tego warte. Naprawdę szkoda Twojego czasu, na mało istotne rzeczy. Jeśli Twoim priorytetem jest Twoje szczęście (pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci, szczęśliwe 2 osoby mogą stworzyć szczęśliwy związek), to zawalcz o nie i rób wszystko, żeby dążyć do wymarzonego celu i być szczęśliwą. Nie pozwól błahostkom marnować Twojego czasu i niszczyć Twoje szczęście. 

   PODSUMOWANIE

   Ustalając swoje wymarzone cele:

 • wyznaczasz kierunek w życiu, 
 • łatwiej Ci podejmować decyzje, 
 • masz poczucie kontroli nad życiem, 
 • masz więcej motywacji do działania,
 • jesteś bardziej konsekwentna w swoich działaniach do osiągnięcia celu,
 • jesteś bardziej ambitna,
 • jesteś bardziej zaangażowana w działanie,
 • jesteś bardziej zorganizowana,
 • osiągając cel czujesz się szczęśliwa i spełniona. 

Emocje

Uśmiechnięta kobieta, pełna pozytywnych emocji skacze nad brzegiem morza letnią porą.
 1. Czym są emocje?
 2. Jak emocje na nas wpływają?
 3. Jak sobie radzić z emocjami?

   1. Czym są emocje?

Nie ma jednoznacznej definicji emocji. Nico Frijda, holenderski psycholog, określa je jako

„reakcje na znaczące, ale nigdy na obojętne zdarzenia podmiotu oraz zmiany w gotowości do działania, przebiegające w takich obszarach jak: aktywizacja, gotowość poznawcza, tendencje do działania i pragnienia”.

W zależności od tego, jaki program działania zostanie uruchomiony, doświadczamy adekwatnej emocji danego rodzaju. Frijda dogłębnie zajmował się badaniem emocji i opracował ich 7 praw.

 

Paul Ekman, amerykański psycholog, na bazie 30-letnich badań międzykulturowych wyróżnił 6 podstawowych, najpowszechniej występujących emocji: radość, smutek, wstręt, złość, strach i zaskoczenie. Ekman twierdził, że można je rozpoznać na podstawie znaków niewerbalnych, szczególnie na podstawie mimiki twarzy, a każda podstawowa emocja ma swoje funkcje.

 

Robert Plutchik, amerykański psycholog, wyróżnił 8 podstawowych emocji: radość, smutek, wstręt, złość, strach, zaskoczenie, zaufanie i oczekiwanie, opracował koło emocji oraz twierdził, że możemy przeżywać mieszanki tych emocji podstawowych. W jego koncepcji emocja trwa od kilku sekund do kilku minut, rzadziej dłużej, oraz może pojawiać się w pełnym zakresie intensywności.

 

Ogólnie to emocja jest bardzo złożonym stanem psychicznym obejmującym subiektywne doświadczenia, reakcje fizjologiczne i reakcje behawioralne. Może być ona wywołana zdarzeniem zewnętrznym, ale także wewnętrznym, np. za pomocą wspomnień czy fantazji. Emocje dzielą się na przyjemne i nieprzyjemne (badacze coraz częściej rezygnują z dzielenia emocji na pozytywne i negatywne, ponieważ określenie „negatywny” oznacza „niewłaściwy, zły, niekorzystny”, a przecież wszystkie emocje są właściwe i potrzebne. Nie ma czegoś takiego jak „złe emocje”).

Dziewczynka w różowej czapce uśmiecha się i trzyma się rękami za głowę. Emocja radości.

2. Jak emocje na nas wpływają?

Emocje zdecydowanie towarzyszą nam przez całe życie. Są one naszymi informacjami i wskazówkami, w jaki sposób odbieramy bodźce i otoczenie. Wpływają one na naszą fizjologię, np. szybsze bicie serca, zwiększona potliwość, suchość w ustach czy ból brzucha. Pod wpływem emocji organizm wydziela korzystne oksytocyny lub kortyzol (tzw. hormon stresu, który w nadmiarze jest szkodliwy).

Zapewne nie raz zareagowałaś impulsywnie, wybuchnęłaś złością, nakrzyczałaś na kogoś, zamiast spokojnie porozmawiać. Zwykle takie reakcje występują w sytuacjach zagrażających nam lub naszym bliskim, a także w sytuacjach zagrażających naszym wartościom, przekonaniom, a nawet naszemu ego. Podobnie w sytuacjach, gdy powinniśmy czuć poczucie winy (a jest to bardzo trudna emocja), czujemy złość i przenosimy ją na innych, bo tak jest łatwiej.  Dlaczego tak się dzieje? Jest to zasługa mechanizmu obrony, czyli tzw. przeniesienie agresji. Polega to na tym, że gdy nie możesz „zaatakować” prawdziwego powodu Twojej frustracji, bo  np. go nie znasz albo jest to niemożliwe, to wylewasz swoje frustracje na inne, często przypadkowe osoby bądź rzeczy, które po prostu są w Twoim otoczeniu. Dlatego też może się dziać tak, że nakrzyczałaś na dziecko z błahego powodu i zamiast czuć poczucie winy, to będziesz czuć złość na nie i będziesz je obwiniać za te emocje – nawet jeśli fakt jest taki, że to nie dziecko wywołało w Tobie złość, lecz szef, który wytknął Ci błąd przy całym zespole – a co to oberwało się dziecku. Oczywiście nie jest to nic dobrego, dlatego bardzo ważne jest zdobywanie wiedzy z zakresu emocji i ich oddziaływania,  Jesteśmy ludźmi, mamy świadomość, mamy rozum i wolną wolę, dlatego powinniśmy się uczyć jak panować nad swoimi emocjami.

 

Przyjemne emocje, np. radość czy miłość, obniżają poziom kortyzolu, podwyższają poziom oksytocyn, korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego, układu nerwowego i układu krążenia.

Nieprzyjemne emocje, np. przewlekły stres, złość, smutek, zwiększają poziom cytokin, co prowadzi do stanów zapalnych stawów, chorób serca, a nawet nowotworów. Oprócz tego, jeśli te emocje utrzymują się przez długi czas, to mogą negatywnie wpływać na układ nerwowy i układ krążenia przyczyniając się do zwiększania ryzyka depresji, chorób serca czy cukrzycy.

Z pewnością nie wolno tłumić ani ukrywać emocji, no bo przecież są one naturalną reakcją. Trzeba nauczyć się je rozpoznawać i wyciągać z nich wnioski.

 

   Emocje uruchamiają gotowość organizmu do wykonania programu działania lub jego zaniechania. Mówią nam one, co jest sprzyjające, a co jest zagrażające.

Odwołując się do sześciu podstawowych emocji:

– radość powoduje, że zbliżamy się go przyjemnego bodźca, pragniemy go doświadczać

– smutek jako reakcja na stratę powoduje, że oszczędzamy energię w sytuacji, gdy jest ona nieprzyjemna i działanie jest nieskuteczne

– wstręt po prostu chroni nas przed nieprzyjemnymi bodźcami poprzez unikanie

– złość ochrania nas poprzez atak, niszczenie, a nawet agresję

– strach powoduje, że albo uciekamy, albo unikamy jakiegoś bodźca

– zaskoczenie wzmaga naszą ostrożność.

Kobieta w niebieskiej koszuli. Jedną ręką masuje skronie od bólu, a drugą ręką wskazuje "stop" nieprzyjemnym emocjom.

3. Jak sobie radzić z emocjami?

 •  Najpierw warto nauczyć się rozpoznawać swoje emocje i zrozumieć je.  Są one świetnymi sygnałami, że coś się dzieje. Istotna jest obserwacja swoich emocji, kiedy się pojawiają, w jakich okolicznościach, jak długo trwają, jakie wtedy występują objawy, jakie niosą za sobą konsekwencje (np. jakie zachowanie wtedy wystąpiło), jak oddziałują zarówno na umysł, jak i na ciało. Do tego bardzo przydatne jest prowadzenie Dziennika Emocji, w nim można sobie wszystko zapisywać i analizować na bieżąco, ale do tego trzeba być bardzo konsekwentnym i systematycznym. Pomoże Ci to zrozumieć swoje emocje, a także budować swoją świadomość i uważność emocjonalną.


 •  Praktyka medytacji i odpowiedniego oddechu pozwala oczyścić umysł i usunąć napięcie psychiczne. Redukuje stres, wzmacnia system odpornościowy, zapewnia lepsze zdrowie i samopoczucie. Medytacja dzięki utrzymywaniu uwagi na każdym aspekcie swoich emocji i myśli, pomaga też kontrolować emocje.

   

 •  Warto przyjrzeć się również swoim przekonaniom. Często niestety lekceważymy ich znaczenie, a przecież one mają potężny wpływ na nasze życie. Negatywne myśli są dysfunkcyjne. Spróbuj bardziej je kontrolować i za każdym razem, gdy wyłapiesz taką myśl, świadomie zamień ją na pozytywną. Np. zamiast denerwowania się z powodu niepowodzenia, przeanalizuj sobie wszystko, co zrobiłaś, zastanów się, dlaczego nie wyszło, gdzie popełniłaś błąd i spróbuj wymyślić nowe rozwiązanie. Każda taka sytuacja może być cenną lekcją dla Ciebie, jeśli tylko opanujesz nieprzyjemne emocje i zamienisz je w pozytywne rezultaty.

 

Pamiętaj, to Ty tworzysz swoje emocje. Nie pozwól im przejąć władzy nad Tobą. Radzenie sobie z nimi oznacza rozumienie ich. Rozwijaj swoją świadomość i uważność emocjonalną przez całe życie, a stanie się ono znacznie piękniejsze.