WORK-LIFE BALANCE I SPOSOBY NA ODPOCZYNEK

KOBIETA JEST ZMĘCZONA CIĄGŁĄ PRACĄ. WIE, ŻE MUSI W ŻYCIU ZNALEŹĆ SWÓJ WORK-LIFE BALANCE.

Praca a wypalenie zawodowe i utrata zdrowia

   Dużo pracujesz? Bierzesz ciągle nadgodziny w pracy? Pracujesz w tygodniu i w weekendy? Nie masz czasu na odpoczynek? Na pierwszym miejscu w życiu stawiasz pracę? Szef daje Ci coraz więcej obowiązków, a Ty je przyjmujesz?   Takie  podejście jest idealną drogą do wypalenia zawodowego (syndrom burnout). Jest to stan wyczerpania fizycznego i psychicznego spowodowany presją wywołaną przez nadmiar pracy. Jest to naturalna reakcja organizmu na przeciążenie, przewlekłe zmęczenie, brak równowagi w życiu i chroniczny stres.

Pamiętaj, że pracoholizm jest poważnym zaburzeniem. Jest to uzależnienie psychiczne, które objawia się ciągłą potrzebą pracy kosztem zdrowia i życia osobistego.

   Co więcej, nadmiar pracy i obowiązków oraz brak work-life balance może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. WHO twierdzi, że praca powyżej 55 godzin tygodniowo prowadzi do utraty zdrowia, a nawet życia, ponieważ w porównaniu z pracą 35-40 godzin tygodniowo:

  • zwiększa ryzyko udaru o 35%
  • zwiększa ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca o 17%. 

Z raportu WHO wynika, że nadmierna ilość godzin spędzonych w pracy, przyczynia się do ponad 745 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie! 

   Z badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Polacy są SIÓDMYM najbardziej zapracowanym narodem spośród 35 państw OECD (pracujemy średnio 1928 godzin w ciągu roku). Dłużej od nas pracują jedynie: Chilijczycy, Rosjanie, Grecy, Koreańczycy, Kostarykańczycy i Meksykanie. Z kolei najmniej pracują Niemcy (średnio pracują tylko 1363 godziny w roku).

   Jak zadbać o równowagę w życiu, żeby utrzymać motywację, koncentrację, systematyczność czy kreatywność?

ZDJĘCIE PRZEDSTAWIA WAGĘ Z PIENIĘDZMI I ZEGAREM I ODNOSI SIĘ DO WORK-LIFE BALANCE.

Work-life balance – czym jest?

Work-life balance ma swoje korzenie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii, kiedy to pracownicy zaczęli być przemęczeni pracą w prężnie rozwijających się firmach. Ich praca wcale nie była efektywniejsza, pomimo wielu przepracowanych godzin. Zaniedbywali swoje życie prywatne, swoje zdrowie i swoje potrzeby na rzecz pracy. Na szczęście z pomocą przyszedł im system „work-life balance”. Jest to stan, w którym życie zawodowe i prywatne razem mają tworzyć spójną całość poprzez odnalezienie równowagi między pracą, życiem prywatnym i towarzyskim, pasjami, samorozwojem, rozrywką, itd. Oczywiście rodzaj wykonywanej pracy tutaj nie ma znaczenia. Nie chodzi tu także o sztywne ustawianie granic, np. 8:00 – 16:00 praca, 16:30 – 18:30 życie rodzinne, 19:00 – 21:00 pasje, 21:30 – 23:00 życie towarzyskie. Byłoby to niezwykle męczące i nakładałoby to na człowieka dodatkową presję. 

   Równowaga w życiu zależy od Ciebie. To Ty ustalasz swoje priorytety. W momencie zakończenia pracy nie powinnaś już więcej myślami wracać do niej. Jeśli masz ochotę na odpoczynek, powinnaś umieć pozwolić sobie na to i nauczyć się efektywnie relaksować. Możesz wziąć długą kąpiel, usiąść na kanapie z kubkiem herbaty i książką w ręce, albo po prostu pójść na drzemkę. Spędzając czas z dziećmi/rodziną, nie myśl o pracy, skup się na „tu i teraz”. 

Mój przykład 

Kiedyś bardzo dużo pracowałam. Myślałam, że im więcej, tym lepiej. Byłam młoda, silna, miałam wielkie marzenia, więc nie myślałam poważnie o konsekwencjach w postaci utraty zdrowia. Niestety dość szybko praca zaczęła mnie nudzić. Oczekiwałam spektakularnych efektów, tymczasem wydawało mi się, że nikt nie docenia moich starań. Zaczynałam się wypalać zawodowo. Nic mnie już nie cieszyło, więc wpadłam w jeszcze większy wir pracy. Pracowałam, przychodziłam do domu i niemalże od razu szłam spać. Wstawałam wcześnie rano i zmęczona szłam do pracy, z której wychodziłam wieczorem. Moje życie było niczym błędne koło. Po jakimś czasie zaczęłam się źle czuć. Coraz częściej dokuczały mi bóle głowy, byłam cały czas zmęczona, a pomimo to w nocy miałam problemy ze snem. Nie mogłam zasnąć lub miałam koszmary. Miałam trudności z koncentracją, szybko zapominałam o różnych rzeczach. Pewnego dnia zemdlałam w pracy. Właśnie to wydarzenie było dla mnie przełomowym momentem. Leżąc w szpitalu z podpiętą kroplówką miałam mnóstwo czasu na przemyślenia. Przez nadmiar pracy, prawie utraciłam zdrowie. Wiedziałam, że muszę zmienić swoje życie. Wzięłam dwa tygodnie wolnego, które spędziłam w domu. Czytałam książki, oglądałam filmy, zajmowałam się swoimi roślinami, dużo spacerowałam i spotykałam się ze znajomymi, dla których wcześniej nie miałam czasu. Zaczęłam dużo czytać o work-life balance. Moim celem wtedy było nauczyć się odpoczywać. Jak wróciłam do pracy, to wciąż miałam problemy z równowagą w życiu. Często miałam myśli, że zostanę dłużej w pracy, żeby dokończyć jakieś zadanie, po czym mówiłam sobie „STOP”. Kończyłam pracę o 16:00 i wtedy też wychodziłam do domu, żeby zająć się sobą i swoimi pasjami. Stopniowo zaczęłam pozwalać sobie na coraz więcej odpoczynku. Dużo wtedy dowiadywałam się o samorozwoju. Powoli, stopniowo udało mi się przywrócić w życiu balans. Nie było to łatwe, ale było warto. Poniżej przedstawię Ci sposoby, które pomogą Ci wprowadzić work-life balance w życie.

ZDJĘCIE PRZEDSTAWIA PRACUJĄCĄ NA KOMPUTERZE OSOBĘ, KTÓRA PLANUJE SWOJĄ PRACĘ W NOTESIE. KOBIETA WIE, ŻE W ŻYCIU WAŻNY JEST WORK-LIFE BALANCE.

Work-life balancejak wprowadzić w życie?

NIE MYŚL O PRACY PO PRACY, PODCZAS WEEKENDU ANI PODCZAS WAKACJI. Myślę, że jest to bardzo ważna zasada. Naucz się celebrować życie. Skup się na momentach, na „tu i teraz”. Nie wracaj myślami do pracy. Przecież nie po to masz na nią wyznaczone godziny, żeby później też się nią przejmować.    SKUP SIĘ NA SWOICH PRIORYTETACH. Ustal w życiu wymarzone cele,, skup się na nich i uwzględnij je w swoim życiu codziennym. Po pracy rób rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Zajmij się swoim hobby, realizuj swoje plany, dąż do wyznaczonych celów.

ODUCZ SIĘ PERFEKCJONIZMU. Jeśli rozpoczynasz zadanie, to oczywiście dokończ je. Bądź systematyczna, zorganizowana i dawaj z siebie SWOJE 100%, ale pamiętaj, że nikt nie jest idealny. Pozwól sobie na popełnianie błędów. Nie musisz być zawsze najlepsza.

ODRZUĆ IDEE MULTITASKINGU. Wiele badań pokazuje, że coś takiego nie istnieje. Jesteśmy w stanie skoncentrować się w pełni tylko na jednej rzeczy. Zakończ najpierw rozpoczęty projekt, a dopiero potem zajmij się kolejnym zadaniem. Rozmawiasz przez telefon z przyjaciółką, która ma problemy w związku, jednocześnie pilnujesz dziecka, które odrabia zadanie domowe i jeszcze gotujesz spóźniony obiad, bo wcześniej nie miałaś czasu? Ostatecznie kończy się to tak, że przyjaciółka jest zła i czuje się zlekceważona, bo jej w pełni nie słuchasz. Dziecko olewa sobie zadanie, bo przecież mama i tak jest zajęta czymś innym. A co do obiadu… no właśnie, obiadu i tak nie będzie, bo właśnie się przypalił gdy sprawdzałaś, co robi Twoja pociecha. Skup się na jednej czynności, którą wykonujesz. Nie jesteś robotem, żeby móc efektywnie wykonywać kilka rzeczy jednocześnie.

RUSZAJ SIĘ, ĆWICZ, UPRAWIAJ SPORT. Już 30 minut ruchu dziennie sprawi, że poczujesz się lepiej i będziesz mieć więcej energii. Jeśli lubisz taniec, zapisz się na lekcje bachaty, salsy, tańca brzucha, itd. Jeśli lubisz biegać – biegaj. Lubisz pływać? Idź na basen. Może joga lub pilates byłyby dobrym rozwiązaniem dla Ciebie? A jeśli w ogóle nie lubisz ćwiczyć, idź na spacer. 

NAUCZ SIĘ ODPOCZYWAĆ. Tutaj każdy może mieć swój sposób na odpoczynek. Zadbaj o równowagę w życiu. Zwróć szczególną uwagę na relaks po pracy, w weekendy czy podczas urlopu. Eksperymentuj, próbuj różnych nowych rzeczy. Nie musisz od razu wyjeżdżać za granicę czy skakać na bungee, żeby odpocząć. Czytaj książki, idź na spacer, szyj, zajmij się ogródkiem czy roślinami… sprawdzaj, co Cię odpręża i satysfakcjonuje. Poznawaj siebie i swoje upodobania. 

ZADBAJ O ŻYCIE TOWARZYSKIE. Człowiek stworzony jest do życia w grupie, a nie w pojedynkę. Spotykaj się ze znajomymi i z przyjaciółmi. Wychodź z nimi na kawę czy nawet na drinka. Idź z nimi do klubu, baw się. Nieważne ile masz lat. Życie masz jedno i masz prawo się bawić i się cieszyć. 

Work-life balance jest niezwykle w życiu. Jeśli potrzebujesz pomocy w odnalezieniu równowagi, możesz umówić się ze mną na darmową konsultację coachingową TUTAJ.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *