Kryzys wieku średniego
Często sformułowanie „kryzys wieku średniego” używane jest tylko w kontekście mężczyzn. Co mężczyźni wtedy robią? Zmieniają swoje życie, kupują nowy, sportowy samochód lub motocykl, zdradzają, znajdują młodsze partnerki, chcą się rozwieść, ubierają się młodzieżowo, próbują się odmłodzić. Jak się zapewne już domyślasz, są to STEREOTYPY. A jak jest w kontekście kobiet? Często można usłyszeć, że „przekwitają”, niestety zwykle jest to mówione w negatywnym kontekście (że niby burza hormonów sprawia, że kobiety „wariują”). Tak, to też jest STEREOTYPOWE myślenie.
Spis treści
- Kryzys wieku średniego – dotyczy mężczyzn, kobiet czy obu?
- Kryzys wieku średniego – przyczyny i opis
- Kryzys wieku średniego – zmiany
- Jak radzić sobie z kryzysem w wieku średnim?
Kryzys wieku średniego – dotyczy mężczyzn, kobiet czy obu?
Kryzys wieku średniego to określenie, które zostało po raz pierwszy użyte w 1965 roku. Jest on inaczej nazywany kryzysem połowy życia. Nie jest on żadną chorobą, lecz kolejnym etapem w życiu. Kryzysy są naturalne, one występują w momencie dużych zmian. Nie ma on płci – może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet między 35. a 45. rokiem życia. Faktycznie statystycznie częściej występuje w mężczyzn, ale wielu badaczy uważa, że badania dotąd nie były zupełnie rzetelne, bowiem zmiany u kobiet w tym okresie tłumaczy się menopauzą, a nie kryzysem. Twierdzą też oni, że w kontekście mężczyzn jest znacznie większe przyzwolenie społeczeństwa na objawy kryzysu, niż w przypadku kobiet.
Kryzys wieku średniego – przyczyny i opis
Znalezienie się w połowie swojego życia wiąże się z jego analizą oraz z dokonywaniem rozliczeń z przeszłością. Ten etap może trwać od kilku miesięcy, nawet do kilku lat. Jego początek może wywołać jakieś nagłe zdarzenie, m.in.: choroba bądź śmierć bliskiej osoby, zachodzące w organizmie zmiany hormonalne (menopauza u kobiet, andropauza u mężczyzn), opuszczenie domu przez dziecko (syndrom opuszczonego gniazda).
Wystąpienie kryzysu wieku średniego zależy także od poziomu satysfakcji z życia, pracy, związku, statusu społecznego czy finansowego, od swoich ambicji i osiągnięć (czy są one zadowalające czy nie). Człowiek może wtedy zdać sobie sprawę, że chciałby zrobić jeszcze wiele innych rzeczy, a jest już coraz bliżej śmierci, przez co decyduje się na zmiany.
Może wtedy wystąpić wypalenie zawodowe, zmęczenie i nagłe „olśnienie”, że praca wcale nie jest satysfakcjonująca i wiąże się z ogromną ilością stresu. Ludzie zauważają także w tym okresie charakterystyczne zmiany w swoim wyglądzie, zmienia się stan zdrowia i sprawność fizyczna.
Kryzys wieku średniego jest okresem przemyśleń. Podsumowanie życia przez mężczyzn statystycznie częściej dotyczy statusu finansowego i atrakcyjności, z kolei kobiety częściej zwracają uwagę na sferę emocjonalną, intymną i na wygląd (chęć zmian wyglądu, regularne odwiedzanie kosmetyczki, fryzjerki, nowe ubrania). Ludzie wtedy, bez względu na płeć, przeżywają „drugą młodość”. Ich zmiany zależą m.in. od ich doświadczeń, charakteru, obowiązków, możliwości finansowych i poziomu pewności siebie. Kryzys wieku średniego może prowadzić do zmian na lepsze, ale może być także przyczyną zachowań destrukcyjnych.
Kryzys wieku średniego – zmiany
Kryzys wieku średniego często objawia się obniżeniem nastroju, rozdrażnieniem, napadami złości i płaczu, brakiem poczucia szczęścia. Łączą się one często ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiet i mężczyzn. Mogą oni czuć wtedy potrzebę zmiany wyglądu (stylu ubierania się, fryzury), potrzebę odmłodzenia się, a co za tym idzie – zaczynają korzystać z medycyny estetycznej. Podczas tego etapu życia, człowiek może zacząć fascynować się innymi ludźmi (często młodszymi), jest otwarty na nową miłość pełną pasji i namiętności. Kryzys ten może doprowadzić nawet do rozpadu długoletniego małżeństwa. Może wtedy wystąpić nasilony lęk przed śmiercią czy chorobami. Niekiedy ludzie wtedy chcą cofnąć czas, żeby znowu poczuć się „młodo” i działają ryzykownie i nierozważnie.
Jednak kryzys wieku średniego może mieć też wiele pozytywnych konsekwencji. Człowiek wtedy może zacząć przykuwać większą uwagę do swojego stanu fizycznego i psychicznego. Wiąże się to ze zdrowym odżywianiem, regularną aktywnością fizyczną, skorzystaniem z pomocy profesjonalisty (np. wzięcie udziału w terapii w celu lepszego poznania siebie i przepracowania swoich traum). Człowiek może też bardziej skupić się na spełnianiu swoich marzeń i na realizacji pasji, a mniej na pracy. Wprowadzenie w praktykę work-life balance pozytywnie wpływa na samopoczucie i satysfakcję z życia.
Jak radzić sobie z kryzysem w wieku średnim?
Badania pokazują, że nie każdy przechodzi kryzys wieku średniego. Co do tego, ile osób on dotyka, dane nie są jasne – wyniki wahają się od 35% nawet do 70% ludzi. Kryzys ten jest naturalnym stanem rozwoju, więc nie należy się go bać. Jednak dobrze jest się do niego przygotować. Należy świadomie podejść do zmian zachodzących w życiu i zaakceptować je. Czas upływa i nie da się go cofnąć. W życiu każdy ma wybór. Trzeba nauczyć się wdzięczności i czerpania radości z wielu różnych momentów czy rzeczy. Dojrzałość ma wiele plusów i dobrze jest z nich korzystać.
Jeśli zaczną w Tobie zachodzić jakieś zmiany, nie ignoruj ich. Naucz się zauważać i rozpoznawać swoje emocje i potrzeby. Zatroszcz się o siebie. Spójrz w głąb siebie i dostrzeż informacje, które tam są. Naucz się wyznaczać swoje wymarzone cele i dąż do ich realizacji.
Jeśli przechodzisz kryzys i potrzebujesz wsparcia, umów się na darmową konsultację ze mną TUTAJ.